رستوران های ایرانی شیراز

فطایر

 فطایر

مواد لازم

آرد 500 گرم
شیر خشک 2 قاشق غذاخوری
خمیر مایه 1 قاشق غذاخوری
شکر 1 قاشق غذاخوری
نمک 1 قاشق چایخوری
تخم مرغ 1 عدد
روغن مایع یا زیتون 1/4پیمانه
آب گرم 1پیمانه

 طرز تهيه

  1. ابتدا خمیر مایه و شکر و نصف پیمانه آب گرم را با هم مخلوط کنید و اجازه دهید که خمیر مایه عمل بیاید.
  2. روغن مایع و تخم مرغ و و نصف دیگر آب گرم را با هم مخلوط کنید و سپس به مخلوط آرد و شیر خشک و نمک اضافه کنید خمیر مایه عمل آمده را هم به باقی مواد اضافه کنید خوب مواد را با هم مخلوط کنید و روی سطح تمیز خمیر را ورز دهید.
  3. باید به یک خمیر کاملا صاف و لطیفی برسید. و سپس در یک ظرف کمی روغن بریزید و خمیر را در آن بغلتانید و اجازه دهید تا زمانیکه حجم آن دو برابر میشود استراحت کند
  4. نکته :(من همیشه از سبوس در تمام غذاهایی که با خمیر درست میشود استفاده میکنم دوست داشتید1 تا 2 قاشق غذاخوری سبوس به آردتان اضافه کنید)
  5. (این میزان آب برای تهیه خمیر من کافی بود و نیاز به اضافه کردن آرد بیشتر و یا آب بیشتر نبود چون با همین میزان مواد خمیر کاملا لطیف و یکدستی درست شد. ولی با توجه به متفاوت بودن آردها و میزان رطوبت هوا اگر دیدید خمیر چسبنده هست روی سطح کار را کم کم آرد بپاشید تا با ورز دادن چسبندگی برطرف شود اگر خمیر خیلی سفت و به نظر خشک بود خیلی کم آب اضافه کنید)
  6. برای مواد داخلی گوشت چرخکرده را با پیاز تفت دادم به آن فلفل دلمه ایی زرد و قرمز را که نگینی خرد شده بود اضافه کردم.
  7. نمک ،فلفل سیاه، پاپریکا و پودر زنجفیل اضافه کردم و در آخر جعفری و گشنیز تازه خرد شده به همراه ذرت با مواد تفت دادم و خمیر را بعد از استراحت پیچاندم و در فر 180 درجه برای 30 دقیقه گذاشتم تا پخته شوند.
  8. زمان برای فر شما ممکن هست بیشتر یا کمتر باشد پس در حین پخت فطایر را چک کنید
 
نظرات ارسال شده ( 0 )
جستجوی برچسب
اخبار شهر شیراز
تصویر تصادفی
پیش غذا سوپ نودل

رستوران های ایرانی © 2009