رستوران های ایرانی شیراز

طرز تهیه کمه جوش, غذای سبزواری

کمه جوش,www.res2ran.com


مواد لازم

ماست 1 کیلو
گوجه فرنگی 2 کیلو
تره خردشده 5-4 قاشق غذاخوری
نعناء تازه خردشده 2 قاشق غذاخوری
پیاز 2 عدد
پودر گردو 4 قاشق غذاخوری
کشک 3 تا 4 قاشق غذاخوری
تخم مرغ 2 عدد
کره 50 گرم
نعناء خشک 1 قاشق غذاخوری
زردچوبه 1 قاشق مرباخوری
فلفل قرمز به میزان دلخواه
روغن مایع و نمک به میزان لازم

 

طرز تهيه

  1. می‌توانید مواد را کلاً نصف کنید و غذای کمتری تهیه کنید. برای این که غذا سریع آماده شود ما گوجه فرنگی را با پوست خرد می‌کنیم و با یک کم آب، جوش می‌دهیم بعد با گوشت کوب برقی یا مخلوط کن به حالت پوره در می‌آوریم
  2. ماست را در ظرف می‌ریزیم کشک را اضافه می‌کنیم می‌توانید کشک را حذف هم کنید اما طعم این غذا را خیلی بهتر می‌کند گوجه فرنگی را هم اضافه می‌کنیم تخم مرغ را هم اضافه کرده و با گوشت کوب برقی یا مخلوط کن کاملاً میکس می‌کنیم.
  3. کره و روغن را در قابلمه می‌ریزیم و روی حرارت می‌گذاریم اگر روغن حیوانی در دسترس داشته باشید خیلی خوشمزه تر می‌شود.پیازهای ریز خردشده تفت داده شده که طلایی شده است را داخل قابلمه می‌ریزیم زردچوبه و تره را اضافه می‌کنیم نعناء تازه را هم اضافه می‌کنیم. اگر نعناء تازه نداشتید می‌توانید کلاً نعناء خشک استفاده کنید. 
  4. اگر از تخم مرغ استفاده نمی‌کنید به جای آن برای غلیظ شدن این غذا 1 قاشق آرد سفید در این مرحله اضافه کنید، می‌توان در این مرحله مقداری آب جوش هم اضافه کرد تا کمی از غلظت این غذا کم شود (در صورت دلخواه). وقتی جوش آمد نمک اضافه می‌کنیم در آخر هم فلفل قرمز اضافه می‌کنیم. برای این که غذا بریده بریده نشود بهتر است که وقتی مواد مخلوط شده را به مواد داخل قابلمه اضافه کردیم تا وقتی جوش می‌آید مرتب هم بزنیم اما وجود تخم مرغ از بریده بریده شدن مواد جلوگیری می‌کند. اگر از تخم مرغ استفاده نکنید باید مواد را که داخل قابلمه ریختید تا وقتی جوش بیاید مرتب هم بزنید.
  5. روش سنتی سرو این غذا در سبزوار به این صورت است که همراه این غذا نیمرو و بادمجان که همراه با آب گوجه فرنگی مغزپخت شده و پیاز داغ نیز به آن اضافه شده سرو می‌شود. یعنی در ظرف هر فرد ابتدا مقداری از این کمه جوش ریخته و روی آن یک عدد نیمرو و یک عدد بادمجان گذاشته می‌شود و همراه نان خشک محلی مصرف می‌شود

 

 

 

 
نظرات ارسال شده ( 0 )
جستجوی برچسب
اخبار شهر شیراز
تصویر تصادفی
پیتزا مخلوط

رستوران های ایرانی © 2009