رستوران های ایرانی شیراز

عوامل مهم در راه اندازی رستوران

 برای راه اندازی رستوران علل و عوامل بسیاری در رونق رستوران وجود دارد یکی از این عوامل که بسیار هم مهم می باشد تجهیزات رستورانی است.

بدون شک طراحی داخلی رستوران و استفاده از تجهیزات رستوران با کیفیت و زیبا تاثیر بسیاری در جذب مشتری و رونق کسب و کار دارد. پس یکی از دغدغه های مدیران رستوران ها انتخاب تجهیزات رستورانی می باشد.

نظافت و بهداشت در رستوران ها و آشپزخانه های صنعتی بسیار مهم می باشد به طوری که میتوان گفت حدود 80 درصد موفقیت یک مدیر رستوران در گرو بهداشت رستوران می باشد زیرا برای مشتریانی که می خواهند در بیرون از خانه غذا بخورند شاید اولین عاملی که به ذهن آن ها در انتخاب رستوران می رسد بهداشت و تمیزی رستوران می باشد.

نظافت رستوران و جلوگیری از ورود حشره های موذی در آشپزخانه صنعتی را می توان با تجهیزات رستورانی مناسب فراهم آورد.

چند نمونه از تجهیزات رستورانی:

اجاق گاز زمینی:

این وسیله یکی دیگر از تجهیزات رستوران و آشپزخانه های صنعتی می باشد.

اجاق گاز زمینی در آشپزخانه صنعتی برای جوش آوردن آب برنج و غلیدن برنج و همچنین برای سرخ کردن و دیگر موارد پخت و پز استفاده می شود.

این اجاق ها در انواع تک ردیفه (شعله گرد)، دو ردیفه، سه ردیفه و چهار ردیفه ساخته می شود که هر کدام از آنها کاربرد خود را دارد.

عموما برای استفاده جهت غلیدن برنج باید در وسط اجاق یک مشعل فشار قوی تعبیه کرد که در اصطلاح به آن ونتوری یا ژوپن نیز می گویند.

اجاق گازهای زمینی از جنس های مختلفی ساخته می شود، که در اینجا به انواع آن اشاره شده است.

این اجاق ها در انواع بدنه آهن با رویه های از جنس پروفیل آهن با روکش رنگ معمولی و یا رنگ استاتیک و همچنین از بدنه استیل با رویه چدن ریخته گری شده، ساخته می شود.

اجاق گاز زمینی - تجهیزات رستورانی

کباب سیخ گیر

در آشپزخانه های مدرن امروزی که نیاز به تولید بالا و رعایت بهداشت در اولویت است. دستگاه کباب سیخ گیر اتوماتیک یکی از ضروری  ترین تجهیزات رستوران می باشد.

این دستگاه از یک مخزن استیل که گوشت چرخ شده آماده در آن قرار دارد تشکیل شده و توسط یک سیلندر، گوشت از مخزن به داخل قالب که سیخ از قبل در داخل آن قرار داده شده است، تزریق می شود.

قالب دستگاه از جنس چدن می باشد که پوشش تفلون دارد. همچنین برای اینکه گوشت به قالب نچسبد یک المنت در زیر قالب ها کار شده است که سبب گرم کردن قالب می شود.

سیستم تزریق گوشت از مخزن به قالب به صورت هیدرولیکی است.

این دستگاه توانایی تولید 500 تا 700 سیخ کباب کوبیده را در طی یک ساعت دارد.

کباب سیخ گیر - تجهیزات رستوران

کانتر گرم

در بعضی از رستوران ها و در اکثر کترینگ ها(واحدهای تهیه غذا) غذاهای آماده به صورت نمایشی در دستگاه کانتر گرم در جلو مشتری گرم نگه داشته می شود و جهت فروش به مشتری از ظرف های بخاری موجود در کانتر گرم غذا پرس می شود. این دستگاه در حالت برقی یا گازی ساخته می شود.

بدنه دوان کانتر گرم از جنس استیل می باشد و با توجه به سلیقه و کاربری مشتری می توان در نمای جلوی دستگاه ریل استیل و همچنین  طبقه شیشه دار کار کرد.

در نوع سفارشی این دستگاه می توان یک شیر ورودی آب و یک شناور استیل در نظر گرفت که میزان آب داخل مخزن به صورت خودکار تنظیم شود و در غیر اینصورت با سینی آب به صورت دستی در آن ریخته شود.

جهت تخلیه آب در زیر دستگاه یک لوله تعبیه شده است.

از کانتر گرم در قسمت سالاد بار  نیز استفاده می شود که برای گرم نگه داشتن غذاها و دسر ها مورد استفاده است.

کانتر گرم - تجهیزات آشپزخانه صنعتی

کباب پز

یکی از اجزای مهم در هر آشپزخانه صنعتی غذاهای ایرانی کباب پز با منقل می باشد. منقل کباب تجهیزات رستوران در دو نوع گازی یا ذغالی ساخته می شود. بدنه بیرونی دستگاه عموما از ورق استیل و مابقی قسمت ها از آهن می باشد.البته در نمونه های سفارشی می توان تمامی قسمت ها را از جنس استیل در نظر گرفت که به طور قابل ملاحضه ای سبب افزایش عمر، دوام و کیفیت دستگاه شده که بالطبع افزایش قیمت را نیز در پی دارد.

در کباب پزهای گازی لوله های فلزی که شعله از آن ها خارج می شود را با روکش هائی از چدن یا استیل می پوشانند که این کار سبب جلوگیری از گرفتگی سوراخ های شعله به وسیله روغن غذا و همچنین جهت غیر مستقیم شدن حرارت می شود.

در کباب پز های ذغالی یک صفحه چدن در کف منقل قرار می گیرد که در سطح ان سوراخ هایی نیز تعبیه شده که خاکستر ذغال در سینی زیر منقل بریزد، همچنین یک فن دهنده در زیر منقل تعبیه شده است  که جریان هوا را ازطریق لوله ها به سطح منقل می رساند .

البته در کباب پز های گازی هم با توجه به سفارش مشتری می توان یک فن دمنده در زیر منقل تعبیه کرد که این جریان هوای تولید شده سبب پخش شدن یکنواخت حرارت در سطح منقل می شود.

با توجه به اینکه در آشپزخانه صنعتی مربوط به ادارات، پادگان ها، کارخانجات و دانشگاه نیاز به تولید تعداد زیادی کباب در یک شیفت کاری است .اگر بخواهیم از کباب پز های سنتی استفاده کنیم بایستی فضای زیادی را به قسمت پخت کباب اختصاص دهیم که این مورد در اکثر مواقع غیر ممکن است ، بنابر این در  این موقعیت ها استفاده از کباب پزهای اتوماتیک افقی یا عمودی بهترین انتخاب است.

کباب پزهای اتوماتیک عمودی به صورت پخت بدون دود می باشد و در سه ظرفیت 500 ، 700 ، 900 سیخ در ساعت می باشد .

در این دستگاه به خاطر اینکه شعله در زیر کباب قرار نمی گیرد و روغن کباب  روی شعله نمی ریزد بنابر این هیچ دودی در زمان پخت ایجاد نمی شود.

کباب پزهای ریلی افقی در سه نوع 5/1 متر ، 5/2 متر ، 5/3 متر ساخته می شود که در نوع 5/1 متر دارای یک محل چرخش سیخ ، در نوع 5/2 متری در محل چرخش و در نوع 5/3 متری 3 محل چرخش سیخ وجود دارد.

کباب پز - تجهیزات آشپزخانه صنعتی

 
نظرات ارسال شده ( 0 )
جستجوی برچسب
اخبار شهر شیراز
تصویر تصادفی
پیش غذا سیب زمینی

رستوران های ایرانی © 2009