رستوران های ایرانی شیراز

چطور میز پذیرایی بچینیم

 چطور میز پذیرایی بچینیم,www.res2ran.com

 چطور میز پذیرایی بچینیم

زمانی که شام یک شب تعطیل را سرو می‌کنید یا وقتی‌که می‌خواهید پذیرایی ویژه‌ای داشته باشید با رعایت قواعد چیدن میز، شام ویژه و خاطره‌انگیزی را سرو کنید.

چینش:

 • فاصله‌بندی: زمانی که میز شام را می‌چینید، مکان قرارگیری ست‌های میز و بشقاب‌ها باید در یک محدوده باشد.
 • با چیدن بشقاب‌ها شروع کنید: مطمئن شوید که تعداد بشقاب‌ها به تعداد مهمانان‌تان است و فاصله بین مرکز دو بشقاب ‌باید در حدود ۶۵ سانتی‌متر باشد تا مهمانان به‌راحتی غذا بخورند.
 • از بشقاب‌ها به‌عنوان راهنما استفاده کنید: بعد از چیدن بشقاب‌ها سایر لوازم روی میز را نسبت به آن‌ها می‌چینیم. لیوان‌ها و گیلاس‌ها باید در سمت راست بشقاب قرار بگیرند و ظروف سالاد و کره در سمت چپ آن چیده شوند.

دستمال‌ها و ست قاشق، کارد و چنگال:

 • قواعد چینش ست قاشق، کارد و چنگال: ست‌ها را به ترتیب استفاده از فاصله دورتر تا نزدیک به بشقاب بچینید. یعنی با چنگال و کارد پیش‌غذا از دورترین فاصله شروع کنید و لوازم مربوط به غذای اصلی را در نزدیکی بشقاب بچینید.
 • چنگال‌ها، قاشق‌ها و کاردها: چنگال باید در سمت چپ بشقاب و قاشق و کارد در سمت راست چیده شوند. تنها استثنا چنگال کوچک مخصوص کوکتل است که باید در خارجی‌ترین قسمت سمت راست بشقاب قرار گیرد. می‌توانید پس از هر وعده لوازم مربوط به آن را از روی میز بردارید.
 • توصیه: سمت تیز کاردها را به سمت بشقاب بچینید. دقت کنید که تمام ست‌ها در یک راستا باشند.
 • دستمال‌ها: تمام دستمال‌ها باید پارچه‌ای باشند و در سمت چپ چنگال‌ها چیده شوند. می‌توانید از دستمال‌هایی که به زیبایی تا زده‌اید، استفاده کنید.
 • بشقاب و کارد کره‌خوری: زمانی که نان سرو می‌کنید، یک بشقاب کره‌خوری بالای چنگال‌ها در سمت چپ بشقاب قرار دهید و در آن کارد کره‌خوری قرار دهید.
 • قاشق و چنگال دسر: اگر بعد از غذا دسر سرو می‌کنید، باید قاشق و چنگال دسرخوری را بالای بشقاب قرار دهید؛ به‌طوری که دسته چنگال به سمت چپ و دسته قاشق یا کارد به سمت راست باشد (سمت برنده کارد به سمت پایین باشد). می‌توانید این قاشق و چنگال را زمان سرو دسر نیز روی میز بیاورید.

توصیه: می‌توانید میزتان را با لوازمی مانند حلقه های مخصوص دستمال تزیین کنید یا کارت‌هایی که نام مهمانان در آن‌ها نوشته شده است، روی میز بر سر جای آن‌ها قرار دهید.

نوشیدنی ها :

 • محل قرارگیری لیوان‌ها: لیوان‌ها باید در بالای چاقوها در یک خط مستقیم قرار بگیرند؛ طوری‌که با شیب از سمت چپ و بالا شروع و به سمت راست و پایین ختم شوند. بزرگ‌ترین لیوان باید بالا و سمت چپ باشد و کوچک‌ترین لیوان در انتهای این خط قرار بگیرد. برای نمونه لیوان آب‌خوری باید در بالاترین نقطه سمت چپ این شیب باشد، سپس گیلاس نوشیدنی و بعد لیوان کوچک مخصوص دسر در پایین‌ترین نقطه باشد.
 • فنجان و نعلبکی قهوه‌خوری: اگر قهوه در منوی شما قرار دارد، باید فنجان و نعلبکی قهوه‌خوری را در سمت راست ست میز و به همراه قاشق چای‌خوری در سمت راست آن قرار دهید. در غیر این صورت قهوه و دسر را به همراه هم و پس از غذا روی میز بیاورید.

 

 
نظرات ارسال شده ( 0 )
جستجوی برچسب
اخبار شهر شیراز
تصویر تصادفی
چلویی ته چین مرغ

رستوران های ایرانی © 2009