رستوران های ایرانی شیراز

توصیه هایی در رابطه با وعده سحری

 

توصيه هايي در رابطه با وعده سحري،www.res2ran.com

توصيه هايي در رابطه با وعده سحري

در ماه مبارک رمضان، وعده سحری، از اهمیت ویژه ای برخوردار است که صرف این وعده غذایی بر اساس اصول غذایی سالم، نقش موثری در افزایش توان فرد روزه دار، دارد.

خوردن چای در وعده سحری، باعث افزایش ادرار و دفع شدن نمک های معدنی که بدن در طول روز به آنها نیاز دارد و کمبود آب بدن در طول روز می شود که در نتیجه ایجاد تشنگی و کم آبی می کند.

خوردن غذای زیاد، سرخ کردنی ها، غذاهای چرب و شیرینی ها در سحر، باعث فشار زیاد به دستگاه گوارش و تلف شدن انرژی بدن می شود و در نتیجه روزه را سخت می کند.

هنگام سحر از خوردن غذاهای خشک مانند کوکو سبزی، کوکو سیب زمینی، کتلت، گوشت های سرخ شده، جوجه کباب، سس مایونز، خامه، سوسیس و کالباس، زولبیا و بامیه، ماهی و غذاهای پرادویه خودداری کنیم، چرا که این این مواد غذایی باعث ناراحتی در گوارش و عطش زیاد می شوند.

استفاده از غذاهای دیر هضم در سحر و افطار مانند سیراب شیردان، کله پاچه، جگر، پیتزا، اسنک، همبرگر، غذاهای کارخانه ای و سرخ کردنی ها، موجب تشنگی زیاد و سخت شدن روزه داری می شود.

خوردن ماست، خیارشور و نوشابه برای سحری توصیه نمی شوند، زیرا عطش را تشدید می کنند.

مصرف کم مایعات به ویژه در وعده سحری، مصرف غذاهای چرب و پر نمک و نوشیدنی های شور مانند دوغ، باعث تشنگی زودرس می شود؛ با مصرف غذاهای شور در وعده سحری، آب بدن سریع تر دفع شده و این مورد باعث عطش زیاد می شود، بنابراین خوردن ترشی و خیارشور در وعده سحری مناسب نیست.

شربت عسل با لیموترش تازه را در سحر فراموش نکنیم.

بهتر است در وعده های غذایی سحر، از غذاهای حاوی فیبر و پرحجم مثل غلات، حبوبات، سبزیجات، گندم سبوس دار، برنج سبوس دار، صیفی جات و میوه های خشک مثل انجیر خشک، برگه زردآلو و برگه هلو استفاده کنیم تا زمان بیشتری در معده مانده و فرد کمتر دچار گرسنگی شود.

وعده سحر باید کامل بوده و حاوی پروتئین، برنج و حبوبات باشد؛ همچنین استفاده از مواد غذایی کم نمک، آبکی و مایعات، در سحر توصیه می شود.

مصرف مواد خیلی شیرین مانند زولبیا، بامیه و گوشفیل در وعده سحری باعث سیری زودرس شده و همچنین سبب افت سریع قند خون در ساعات ابتدایی روز و گرسنگی زودرس فرد روزه دار می شود.

مصرف نکردن سحری، موجب سوخت ناقص چربی ها(کتوژنز)، بوی بد دهان، ضعف، سردرد، دردهای عضلانی و کاهش هوشیاری و تمرکز حواس می شود.

نوشیدن آب زیاد در سحر، برای پرهیز از تشنگی طول روز، تقریبا هیچ کمکی نمی کند و فقط حجم ادرار را افزایش داده است.

یک وعده سحری کامل و مناسب باید همه گروه های غذایی شامل پروتئین ها، کربوهیدرات ها، چربی ها و ویتامین را داشته باشد؛ همچنین نخوردن سحری باعث می شود که در وعده افطار،غذای بیشتری صرف شود که موجب چاقی شخص می شود و فشار زیادی را به یک باره بر سیستم گوارش وارد می کند و باعث سوء هاضمه می شود.
خوردن خرما در سحر و افطار کردن با آن، بدن را در برابر افت قند خون که در روزه ایجاد می شود مسلح می کند، زیرا هم انرژی لازم را به بدن می رساند و هم مانع تجمع چربی ها می شود؛ خرما چون داری گلوکز و هضم سریع است، سوخت مغز را به سرعت تامین می کند. خرما غذایی کامل، نیرو بخش، ملین و مقوی است.

پتاسیم موجود در آن باعث تقویت ماهیچه های معده و بافت های بدن می شود.

 

منبع: وب دا

 

 

 

 
نظرات ارسال شده ( 0 )
جستجوی برچسب
اخبار شهر شیراز
تصویر تصادفی
خوراک استیک شاتوبریان

رستوران های ایرانی © 2009