رستوران های ایرانی شیراز

آداب و رسوم کشورهای مختلف در کریسمس

 

شام کریسمس یک غذای سنتی است که در کریسمس خورده می شود. این وعده غذایی می تواند هر زمان از شب کریسمس تا خود روز کریسمس را شامل بشود. غذای کریسمس برای مسیحیان دارای اهمیت زیادی است و قبل از آن آیین های مخصوصی انجام می شود. در واقع بیش تر مسیحیان جهان تدارکات خود را مدتی قبل از شب کریسمس آغاز می کنند و در شب 24 دسامبر که شب کریسمس است، دور هم جمع شده و پس از خواندن دعا، غذای مخصوص این شب را سرو می کنند. با این که غذاها بخش مهمی از کریسمس را تشکیل می دهند، اما هر کشوری در این شب غذای مخصوصی دارد که فقط خاص خودش است. با ما همراه باشید تا نگاهی به غذاهای سنتی کریسمس در سراسر جهان بیندازیم.

(لیتوانی)

شام شب کریسمس در لیتوانی با طلوع ستاره غربی شروع می شود و وعده غذایی شامل 12 ظرف برای نشان دادن 12 رسول مسیح است. میزبانی شام کریسمس در لیتوانی که هر سال در 24 دسامبر برگزار می شود کار ساده ای نیست، زیرا تهیه و تدارک برای این شب یک هفته طول می کشد، اما از آن جا که برای لیتوانیایی ها این تعطیلات یک فرصت عالی برای جمع شدن اعضای خانواده است، آن ها این سنت را همچنان حفظ کرده اند. در غذای این شب هیچ نوع گوشتی سرو نمی شود و غذای کریسمس شامل ماهی، نان و سبزیجات است. غذاهایی که معمولا در منوی این شب دیده می شوند، شامل شاه ماهی با سس گوجه و قارچ، مارماهی دودی، پودینگ زغال اخته، سیب زمینی و سبزیجات است.

(آلمان)

 

بر اساس یک سنت قدیمی غذای مخصوص آلمانی ها در این شب غاز سرخ شده است. غاز کریسمس شاید مهم ترین سنت کریسمس در آلمان باشد. سنتی که قدمت آن مربوط به قرون وسطی است، خوردن غاز در اصل به روز سنت مارتین گره خورده بود، اما به مرور زمان بخشی از وعده های غذایی کریسمس شد. غاز کریسمس که اغلب با سیب، شاه بلوط ، پیاز و آلو پر شده است، با ادویه جات و مرزنجوش سرخ می شود، سپس در کنار کلم قرمز، کوفته ها و سوسیس سرو می شود.
 

(ایتالیا)

 
در ایتالیا برای برگزاری شام کریسمس هر منطقه آداب و رسوم خود را دارد. در برخی از مناطق ایتالیا، آن ها جشن را با هفت ماهی برگزار می کنند. این غذا شامل هفت ماهی مختلف است که به هفت روش مختلف تهیه شده اند. ماهی های برجسته این غذا عبارتند از: باکالا ، کالاماری، کاد و میگو . در مناطق دیگر، گوشت گوسفند، بره یا مرغ را با سس و چاشنی می خورند. از آن جا که شیرینی ها در این جشن نقش مهمی دارند، در ایتالیا هم شیرینی مخصوصی در شب کریسمس سرو می شود که پانتون نام دارد .این شیرینی که در اصل متعلق به میلان است با میوه های شیرین، آجیل و شکلات پخته می شود.
 

(کاستاریکا)

در کاستاریکا، پختن تامالس یکی از سنت های کریسمس است و هر خانواده دستور العمل مخفی خود را دارد. اساس این غذا خمیر ذرت است که در یک برگ موز یا پوسته ذرت پیچیده شده و سپس بخارپز می شود. این مواد بسته به دستورالعمل مورد نظر هر خانواده متفاوت است، اما آن ها معمولاً با ترکیبی از ذرت، گوشت خوک، هویج، برنج، فلفل دلمه ای و آشیوت تهیه شده، سپس در برگ ذرت پیچیده و پخته می شوند. در برخی از دستورها نیز آن را با سیب زمینی، سیر یا پیاز، گوشت گاو یا مرغ پر می کنند.

(انگلستان)

 این غذا نام های زیادی دارد. اما چه آن را پودینگ آلو، پودینگ انجیر یا پودینگ کریسمس بنامید، این دسر در اصل یک سنت کریسمس در انگلیس، ایرلند و برخی مناطق آمریکا به شمار می رود. با وجود نام آن، پودینگ آلو واقعاً آلو را شامل نمی شود. زیرا در دوره قبل از ویکتوریا، "آلو" به آنچه که اکنون ما کشمش می نامیم اشاره داشت و از آنجا که میوه های خشک بخش مهمی از این پودینگ هستند، این پودینگ به این نام معروف شد.

(فرانسه)

 

شام کریسمس در فرانسه یک امر بسیار پیچیده است. غذای اصلی علاوه بر صدف معمولاً از گوشت تهیه شده است، گوشت پرندگانی مانند خروس، بوقلمون، مرغ دریایی یا قرقاول، که معمولاً کباب شده و شکم پر هستند. با این حال مهم ترین سنت این شب برای فرانسوی ها است. این سنت یک دسر است که به طور نمادین جایگزین یول لوگ  است( چوبی که به طور سنتی به داخل خانه آورده می شد تا طی مراسمی در شب کریسمس سوزانده شود.) در دهه 1940 هنگامی که این سنت از بین رفت، این دسر نمادین جای آن را گرفت. که معمولا از کیک اسفنجی شکلات و کرم کارامل تهیه می شود، تقریباً شبیه به یک کنده درخت واقعی است.
 
(بلغارستان)
 
گندم آب پز با شکر و گردوست و اغلب اولین غذایی است که در شب کریسمس روی میز بلغاری ها ظاهر می شود. این غذا گاهی با عسل، خشخاش یا سایر دانه ها و غلات مانند برنج، لوبیا یا میوه خشک شده سرو می شود، کولیو می تواند به روش های مختلفی تهیه شود. در واقع این غذا با سنت های ارتدوکس مرتبط است. علاوه بر بلغارستان، این غذا بر روی میز کریسمس در صربستان، رومانی، گرجستان و اوکراین نیز دیده می شود.
 
(یونان)
 
از آن جا که کریسمس یک تعطیلات بزرگ در یونان است و بسیاری از افراد مذهبی قبل از آن روزه می گیرند، غذاهای مخصوصی در این روز سرو می شود. از غذاهای سنتی یونان در کریسمس می توان به این غذاها اشاره کرد: آگولمونو، سوپ مرغ و برنج با زرده تخم مرغ و پایه لیمو که معمولاً به عنوان اولین وعده غذایی روزانه سرو می شود و شیرینی های خوشمزه نارنجی رنگی که در عسل غوطه ور شده و در گردو می غلطند، این ها بخشی از سنت یونانی ها هستند، به نظر می رسد این کوکی ها که به عنوان شناخته می شوند، بسیار شبیه به باقلوا هستند. این شیرینی های خوشمزه بلافاصله بعد از پخت در محلول شکر و عسل قرار گرفته و روی آن ها گردو و دارچین پاشیده می شود.
 
(مکزیک)
 
در مکزیک رسم بر این است که اعضای خانواده دور هم جمع شوند و شام کریسمس را در کنار هم باشند. غذای کریسمس در این کشور شامل غذاهای معمولی مانند تامالس، ( ماهی خشک نمک سود)،(سوپ پخته شده از گوشت خوک یا مرغ و سیر) و خمیر سرخ شده با شکر است. با این که باکالائو در بیش تر کشورها در کریسمس رایج نیست، اما یکی از غذای اصلی و کریسمس در مکزیک است، در گذشته برای حفظ ماهی آن را نمک سود و خشک می کردند، اما امروزه ماهی را منجمد کرده و سپس می پزند.  در مکزیک با گوجه فرنگی، فلفل دلمه ای، پیاز، سیب زمینی و زیتون تهیه می شود.
 
(لهستان)
 
لهستان هم یکی از کشورهایی است که کوکی های آن در منو شام کریسمس بسیار مهم هستند و شما هیچ نوع گوشت گاو یا بوقلمونی را روی میز شام کریسمس لهستانی ها نمی بینید، در واقع کریسمس در لهستان یک روز بدون گوشت است. در لهستان این شام وگیلا نامیده می شود و با دیدن اولین ستاره در آسمان شروع می شود. البته تا زمانی که همه اعضای خانواده فطیرهای کریسمس را با هم خرد کرده و با آرزوی سلامتی هم آن را مبادله نکنند، هیچ چیزی نمی توان خورد. شیرینی مخصوص لهستان یک شیرینی ژله ای است که خمیر آن اغلب با خامه ترش یا پنیر خامه ای درست می شود. معمولا این شیرینی با تمشک یا زردآلو تهیه شده و روی آن با پودر قند تزیین می شود.

(اسپانیا)

 
شام کریسمس در اسپانیا فرصتی است که در طی آن همه اعضای خانواده دور هم جمع می شوند، مدت زمان صرف این شام بسیار طولانی است و تمام غذاهای آن بر طبق دستورالعمل های سنتی تهیه می شوند. این شام با که میان وعده ها هستند، آغاز می شود، اولین استارتر این شام مفصل یک سوپ دریایی است، دوره دوم بره یا خوک کباب شده است و پس از آن دسرها و شیرینی های مختلفی سرو می شوند که تورونt معروف ترین آن هاست. این شیرینی بادامی خوشمزه که در اصل متعلق به منطقه آلیکانته است، یکی از سنت های شب کریسمس به شمار می رود.

(فنلاند)

وعده های غذایی به سبک بوفه یا به معنای واقعی کلمه "میز کریسمس" متعلق به مردم فنلاند است. آن ها برای صرف وعده های غذایی کریسمس خود از یک تخته غذا یا  استفاده می کنند. این شام در شب کریسمس خورده می شود و شامل بسیاری از غذاهای سنتی فنلاندی، مانند ژامبون، سالاد چغندر مخلوط، کباب جگر، ماهی سالمون دودی، ظروف شاه ماهی و غذاهای سنتی  و یک کاسه روتاباگا(غذای تهیه شده با شلغم) است. در این غذا شلغم های پخته با خرده های نان، تخم مرغ، شیره و ادویه های مختلف مخلوط شده و در ظروف سفالین سرو می شوند.

(سوئد)

شام کریسمس یا  در سوئد شامل یک وعده غذایی سه بخشی است. ظرف اول معمولاً ماهی است، این ماهی اغلب شاه ماهی است. وعده دوم، غذای سرد(مانند برش های ژامبون کریسمس) است که به همراه سوسیس سرو می شود. وعده سوم اغلب کباب و یک کاسه سیب زمینی به نام  است. برای دسر هم پودینگ برنج محبوبیت زیادی دارد، اما یک سنت دیگری در کریسمس وجود دارد که معرف سوئدی هاست و آن شیرینی زعفرانی  است. آن ها شیرین و زرد رنگ هستند و شکل"S" مانندی دارند. بر اساس سنت های قدیمی این نان شیرینی ها باید توسط بزرگ ترین دختر خانواده تهیه بشوند.

(فلیپین)

نوچه بوینا ، به عنوان شام کریسمس در فیلیپین شناخته شده است. در واقع شام کریسمس در فیلیپین یک رویداد بزرگ است که شامل بسیاری از غذاهای سنتی می شود. بچه خوک کباب شده بخش مهم وعده غذایی کریسمس در فیلیپین است و یکی از لذیذترین این غذاها پاتو بومبونگ  نامیده می شود. این غذا مخلوطی شیرین و چسبنده از برنج سفید و قهوه ای است. این برنج که یک شب در آب نمک خیس می شود، درون یک لوله بامبو(یک بامبون) قرار داده می شود، سپس بخارپز شده و با کره، شکر و نارگیل خرد شده سرو می شود. همچنین سایر غذاهای سنتی شامل مالابون پاناسیت( یک بشقاب نودل زرد رنگ با دانه های آناتو) لومپیا و سالاد میوه هستند. 

 

 
نظرات ارسال شده ( 0 )
جستجوی برچسب
اخبار شهر شیراز
تصویر تصادفی

رستوران های ایرانی © 2009