رستوران های ایرانی شیراز

طرز تهیه و دستور پخت مرغ بریان

lمرغ بریان,www.res2ran.com

مواد لازم برای 4 نفر

مرغ درسته ۱ عدد متوسط
زعفران دم کرده ۱ استکان 
آبلیمو ۱ استکان
کره ۵۰ گرم
سیر ۲-۳ حبه
گوجه فرنگی ۱ عدد متوسط
فلفل دلمه ای ۱ عدد متوسط
ادویه طعم دهنده به مقدار لازم
نمک به مقدار لازم

 

طرز تهيه

 1. ابتدا فر را با حداکثر دما روشن کنید و بگذارید داخل فر کاملا داغ شود . مرغ را بشوئید، درون شکم مرغ را خالی و تمیز کنید و ۱۵ دقیقه داخل آب نسبتا گرم قرار دهید تا خونابه داخل مرغ کاملا خارج شود . بعد گردن و قسمتهای اضافی سر بال مرغ را با قیچی بچینید.
 2. 1 استکان زعفران، ادویه و آبلیمو را با هم مخلوط کنید و هم بزنید تا سس یکدستی حاصل شود .سپس مرغ را از آب در بیاورید و داخل سبد بگذارید تا آب آن کشیده شود . دقت کنید که مرغ کاملا خشک شود.بعد تمام سطح مرغ و داخل شکم آنرا با نمک آغشته کنید و بعد با قلم مو سطح و شکم مرغ را با سس آبلیمو بپوشانید.
 3. این کار را چند مرتبه تکرار کنید تا رنگ و بوی مرغ کاملا عوض شود .مرغ مزه دار شده را ۱۰ دقیقه داخل یخچال بگذارید و در این مدت چندین مرتبه از سس آبلیمو روی تمام سطح مرغ و داخل شکم آن بریزید.گوجه را به دو نیم تقسیم کنید و فلفل دلمه ای و سیر را به قطعات درشت خرد کنید .
 4. عد از اینکه مرغ کاملا مزه دار شد و رنگ آن تغییر کرد، آنرا از یخچال خارج کنید، مرغ را سرو ته کنید تا چیزی از سس داخل شکم آن باقی نماند و موجب تلخی آن نشود .داخل شکم مرغ را با گوجه و مقداری از سیر و فلفل دلمه ای خرد شده پر کنید . با نوک چاقو زیر پوست مرغ را کمی بخراشید تا بتوانید مقداری از سس، فلفل و سیر خرد شده را در آن جای دهید
 5. زیر پوست مرغ را در قسمتهای مختلف با بقیه فلفل و سیر خرد شده و مقدار کمی از سس پر کنید .بعد انتهایی ترین قسمت یکی از پاهای مرغ را یک شکاف ۴ سانتی ایجاد کنید و پای دیگر مرغ را از داخل شکاف رد کنید.( این عمل برای ثابت نگه داشتن پاهای مرغ در حین طبخ است )وقتی پای مرغ ثابت شد، دو تکه فویل را دور قسمت های انتهای پای مرغ بپیچید تا در اثر حرارت مستقیم نسوزند . (قسمتهای انتهایی پای مرغ فاقد گوشت و چربی هستند و در اثر حرارت خیلی زود میسوزند)و بعد از انجام تمام مراحل فوق به کمک یک تکه نخ ضخیم مرغ را جمع و کاملا ثابت کنید
 6. دوباره مقداری از سس آبلیمو روی تمام سطح مرغ بریزید و مرغ را به سیخ جوجه گردان دستگاه فر بکشید و داخل محل مخصوص قرار دهید .شعله گریل را روشن کنید و سیخ را در حالت گردان تنظیم کنید . هر ۱۵ دقیقه یکبار، با قلم موی آشپزخانه سطح روی مرغ را با مخلوط کره ذوب شده و ۱ قاشق غذا خوری زعفران دم شده پوشش دهید تا هم خشک نشود و هم کاملا طعم دار و ترد شود .برای طبخ کامل مرغ با این روش حدودا ۳ ساعت زمان لازم است که این زمان بسته به نوع مرغ میتواند کمتر یا بیشتر باشد.
 7. میتوانید با فرو کردن چنگال یا نوک کارد داخل گوشت مرغ از پختن آن مطمئن شوید و بعد به آرامی مرغ را از داخل سیخ خارج کنید، نخ دور آن و فویل ها را جدا کنید و در ظرف مناسب سرو کنید. بهتر است مرغ بریان را بلافاصله بعد از خارج کردن از فر سرو کنید تا حالت چرمی و کشدار پیدا نکند. به همین منظور ظرف سرو و مخلفات آن را قبل از خارج کردن مرغ از فر آماده کنید .

 

 

 
نظرات ارسال شده ( 6 )
 • مجتبي حسن زاده  در تاریخ 26 مهر 1390 :

  بسيار كامل و دلچسب


 • لیلا  در تاریخ 29 بهمن 1392 :

  بسیار زیبا


 • حسن  در تاریخ 17 آذر 1395 :

  خوب بود.یه سوال؟ من میخام بریونی بزنم شمامیتونیدراهنماییم کنید؟


 • زاهدان  در تاریخ 3 فروردین 1397 :

  بسیارعالی وکارآمد


 • جلیل  در تاریخ 21 تیر 1397 :

  اقعا خوبه


 • جلیل  در تاریخ 21 تیر 1397 :

  واقعا ممنون خیلی عالی


جستجوی برچسب
اخبار شهر شیراز
تصویر تصادفی
خوراک پنینی

رستوران های ایرانی © 2009