رستوران های ایرانی

غذاهای ملل

طرز تهیه و دستور پخت سمبوسه

سمبوسه,www.res2ran.com

مواد لازم

گوشت چرخ كرده 200  گرم
سيب زميني آب پز 3 عدد
پياز 1  عدد
جعفري 3 قاشق غذاخوري
نمك، زردچوبه و فلفل به مقدار كافي
نان لواش 6 عدد

 

طرز تهيه

  1. پياز را رنده مي كنيم و با گوشت مخلوط كرده و در كمي روغن سرخ مي كنيم. سپس نمك، زردچوبه و فلفل (سمبوسه معمولا تند است، ولي شما مقدار فلفل را طبق ذائقه خودتان اضافه كنيد) و يك فنجان آب درون گوشت سرخ شده مي ريزيم و مي گذاريم تا گوشت بپزد.
  2.  سپس سيب زميني پخته را رنده كرده و با جعفري خرد شده به گوشت اضافه مي كنيم. در صورت تمايل مي توانيد از قارچ هم استفاده كنيد.نان لواش را كه بهتر است كمي خمير باشد، به صورت نوارهاي باريكي مي بريم و در ابتداي نوار، از مايه سمبوسه روي نان مي گذاريم و به شكل مثلثي آن ها را مي پيچيم 
  3. در ظرف گودي روغن مي ريزیم و وقتي داغ شد، سمبوسه ها را در آن سرخ مي كنيم.براي سبزي سمبوسه مي توانيد از سبزيهاي معطر هم استفاده كنيد. همين طور اگر تخم گشنيز به آن اضافه كنيد، خوشمزه و معطر مي شود.با 6 عدد نان لواش، 18 عدد سمبوسه درست مي شود.اين سمبوسه ها را مي توانيد با سُس گوجه فرنگي ميل نماييد.
  4. مراقب باشيد كه نان لواش در حين پيچيدن خشك نشود. براي اين منظور مي توانيد نان ها را يكي يكي از كيسه در آورده و اضافي آن را درون كيسه قرار دهيد تا نرم باقي بماند.
  5. طرز پيچيدن نان سمبوسه:
  6. نان را به صورت مستطيل مي بريم و در گوشه چپ، مقداري از مواد را مي گذاريم. سپس گوشه نان را روي مواد مي آوريم. اين طوري يك ضلع مثلث ساخته مي شود.
  7. در مرحله بعد بايد ضلع ديگر آن را بسازيم. در نتيجه نان سمت راست را روي مواد مي آوريم. بدين ترتيب ما دو ضلع از مثلث را ساخته ايم.اگر دقت كنيد، دو ضلع بالايي مثلث را داريم. ولي مثلثمان ضلع پاييني ندارد. در نتيجه ميزان نان باقيمانده كه در پايين مثلث ديده مي شود را از زير مثلث رد مي كنيم تا ضلع سوم ساخته شود.
  8. به اين ترتيب سه ضلع مثلث ايجاد شده و ما يك تكه اضافه نان هم داريم. مي توانيد آن را روي سمبوسه بياوريد.

 

res2ran.com